Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace GDPR pro lajdáky
Zavřít
Proč se registrovat na
SledujuFilmy.cz?


Zaregistrujte se a získejte následující výhody:


Registrace zdarma
Registrace je zcela zdarma.
Přidávání do oblíbených
Vaše oblíbené filmy si budete moci uloži do oblíbených.

Účast v soutěžích
Získáte možnost účastnit se soutěží o zajímavé ceny.
Filmy na přání
Budete si moc zažádat o přidání Vašeho oblíbeného filmu.
Robert Richardson

Robert Richardson
Datum narození: 27.08.1955
Místo narození: Hyannis, Massachusetts, USA

Životopis:

Robert Bridge Richardson se narodil 27. Srpna 1955 v Hyannis ve státě Millwaukee (USA). Je jedním ze dvou žijících kameramanů, kteří získali za svoji práci tři Oscary. Jeho precizní propracovanou kamerou se proslavil na několika desítkách svých filmů, z nichž se velká část řadí do zlatého fondu světové kinematografie.

Richard Vystudoval na Rhode Island School of Design obor filmová animace a video a získal titul MFA na AFI Conservatory.  Začal pracovat jako kameraman / druhý kameraman na filmech Coxe Repo, Making the Grade a NOČNÍ MŮRA V ELM STREET Wese Cravena. Filmoval také televizní dokumenty a dokudrama AMERIKA, BOŽÍ MÍR, FRONT LINE: EL SALVADOR pro BBC a PBS.

Tato práce k němu také přivedla režiséra Olivera Stonea, aby spolu natočili filmy SALVADOR (1986), ČETA (1986), WALL STREET (1987). V roce 1989 byl nominován na Oscara za film NAROZEN ČTVRTÉHO ČERVENCE. Úspěšná spolupráce se Stonem pokračuje a v roce 1991 získává Richardson svého prvního Oscara - za film JFK. Zároveň pracuje na úspěšném životopisném snímku THE DOORS o stejnojmenné kapele. Následuje někdy zapomenutý, kontroverzní snímek NIXON (1995).  V témže roce také začíná spolupracovat s režisérem Martinem Scorsesem a vzniká film CASINO.

V roce 1997 vznikl ve spolupráci s Oliverem Stonem další snímek – U TURN, a veleúspěšná černá komedie Barryho Levinsona VRTĚTI PSEM, ve kterém se nejen on ale i celý štáb tvůrců jak sami říkají „opravdu vyřádili“. O dva roky později točí opět s Martinem Scorsesem film POČÍTÁNÍ MRTVÝCH. Po roce 2000 se dává Robert Richardson dohromady s režisérem Quentinem Tarantinem a začínají pracovat na legendární kultovní sérii Kill Bill (2003). O šest let později natáčejí film HANEBNÍ PANCHARTI.

V roce 2004 se Robertovi naskytla další příležitost u Martina Scorsese (který postupně Richardsona střídá s Michaelem Ballhausem – svým původním „dvorním“ kameramanem). Tentokrát šlo o snímek LETEC, za který Robert Richardson získává svoji třetí zlatou sošku. Spolupráce úspěšně pokračuje mysteriózním psychothrillerem PROKLETÝ OSTROV (2010) a rodinným dobrodružným filmem HUGO A JEHO VELKÝ OBJEV, za který v roce 2012 získává třetího Oscara.

Robert je ženatý se Stephanií Martin, žije s ní a třemi dětmi z předchozích vztahů na Cape Cod Bay v Massachusetts.
Zdroj: ČSFD.cz Zobrazit více

Galerie

Partnerské odkazy


Informace o zpracování osobních údajů společnost WBM Europe LTD. jako správce osobních údajů zveřejňuje prostřednictvím aplikace Databáze informací o ochraně osobních údajů, dostupné na http://oou.cloud/katalog/, kde je možné informace o zpracování osobních údajů vyhledat podle názvu správce a jednotlivých účelů zpracování.

Najdete nás na facebooku