Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace GDPR pro lajdáky
Zavřít
Proč se registrovat na
SledujuFilmy.cz?


Zaregistrujte se a získejte následující výhody:


Registrace zdarma
Registrace je zcela zdarma.
Přidávání do oblíbených
Vaše oblíbené filmy si budete moci uloži do oblíbených.

Účast v soutěžích
Získáte možnost účastnit se soutěží o zajímavé ceny.
Filmy na přání
Budete si moc zažádat o přidání Vašeho oblíbeného filmu.
Michael Chapman

Michael Chapman
Datum narození: 21.11.1935
Místo narození: New York, New York, USA

Životopis:

Michael Chapman, A.S.C. /American Society of Cinematographers/ je americký kameraman a příležitostný herec, který se do filmové branže zapsal především v 70. a 80. letech.

Svou kariéru začal jako kameraman u Stevena Spielberga a to v jeho thrilleru JAWS /1975/. Jako kameraman se také proslavil spoluprací s Martinen Scorsesem a jeho kultovními snímky TAXI DRIVER /1976/ a RAGING BULL /1980/. Chapman také usedl za kameru v remaku sci-fi thrilleru INVASION OF THE BODY SNATCHERS /1978/.

Chapmanův styl kamerování spočíval ve vysokém a agresivním  kontrastu sytých barev. Je také známý díky své schopnosti používat kameru komplexně a rychle se přizpůsobit nečekaným zvratům na scéně. Tento styl je dobře rozpoznatelný v již zmíněném snímku Raging Bull s Robertem DeNirem. Jako hlavní kameraman se podílel na Scorseseho dokumentu THE LAST WALTZ /1978/.

Mimo spolupráci se Scorsesem pracoval Chapman jako kamerový režisér s filmovými režiséry jako Hal Ashby, Phillip Kaufman, Martin Ritt, Robert Towne, Michael Caton-Jones, Andrew Davis a Ivan Reitman. Ve většině filmů, které kameroval se objevil i v epizodních rolích a roličkách včetně cameo rolí. Podílel se na několika filmech, které byly průlomovými pro budoucí kariéru dnes známých herců, jako třeba na dramatu ALL RIGHT MOVES /1983/ s mladičkým Tomem Cruisem.

Jeho posledním snímkem je fantastické drama BRIDGE TO TERABITHIA /2007/. Dle komentáře k tomuto filmu na DVD, prohlásil Chapman, že toto bude jeho poslední filmový počin a odebere se do filmového důchodu. Zatím své prohlášení plní.../2014/.

Michael Chapman je ženatý s Amy Holden Jones a od roku 1995 je členem americké společnosti kameramanů.

Během své filmařské kariéry obdržel nespočet ocenění. V roce 1981 byl nominován na Oscara pro nejlepší kameru za film Raging Bull a za stejný snímek vyhrál cenu společnosti Boston Society of Film Critics Awards a National Society of Film Critics Awards. V roce 1994 byl nominován opět na Oscara za kameru k filmu THE FUGITIVE /1993/. Na filmovém festivalu Ojai Film Festival v roce 2010 získal cenu pro celoživotní přínos kinematografii.

V roce 1975 byl nominován na cenu Primetime Emmy Awards pro nejlepší kameru za snímek DEATH BE NOT PROUD /1975/. Organizace ASC mu udělila v roce 2004 cenu za celoživotní přínos americké kinematografii.
Zdroj: ČSFD.cz Zobrazit více

Galerie

Partnerské odkazy


Informace o zpracování osobních údajů společnost WBM Europe LTD. jako správce osobních údajů zveřejňuje prostřednictvím aplikace Databáze informací o ochraně osobních údajů, dostupné na http://oou.cloud/katalog/, kde je možné informace o zpracování osobních údajů vyhledat podle názvu správce a jednotlivých účelů zpracování.

Najdete nás na facebooku